Oplev Skibby i weekenden: Foredrag, Film og Eskilsøs natur

Foto: Kultunaut.
dato

Uanset om du er litteraturelsker, filmfan eller naturelsker, er der spændende arrangementer på programmet i Skibby denne weekend. Oplev alt fra politihundeforedrag og romantisk komedie til en naturvandring på Eskilsø.

Foredrag om politihunde: Iben Danielsen

Fredag eftermiddag er der mulighed for at blive klogere på arbejdet med politihunde, når FredagsCaféen åbner dørene efter sommerferien. Iben Danielsen er dagens gæst og vil fortælle om politiets arbejde med hunde, baseret på hendes bog "Med snuden i sporet". Her kan du få indblik i træningsmetoder og de mange funktioner hundene udfører – fra søgning efter bortløbne personer til opgaver i forbindelse med kriminelle hændelser.

Tidspunkt: Fredag 28. august 2026, kl. 14:00-16:00
Sted: Birksøhuset, Mejerivej 1B, Ferslev, 4050 Skibby
Entré: Det er gratis, og alle er velkomne!

Romantisk komedie i Skibby Kino

Fredag aften kan du opleve Hella Joofs nye romantiske komedie i Skibby Kino. Filmen, som er baseret på Stine Askovs roman, tager fat på kærlighed på tværs af sociale skel. Følg Monas rejse i kærlighed og liv mellem to verdener, og find ud af, om hendes forhold til Nikolaj kan overleve forskellene.

Tidspunkt: Fredag 28. august 2026, kl. 19:30
Sted: Skibby Kino, Hovedgaden 33, 4050 Skibby

Vandretur og historiefortælling på Eskilsø

Søndag kan du deltage i en unik tur til Eskilsø, den største ø i Roskilde Fjord, sammen med Karsten Munkvad. På denne guidede vandring kan du høre om øens historie, inklusive det gamle augustinerkloster og stedet som et paradis for fuglelskere. Turen kræver tilmelding, og deltagerne skal selv medbringe mad og drikke.

Tidspunkt: Søndag 30. august 2026, kl. 10:00 (møde ved Skovbroen)
Sted: Eskilsø færgeleje, Skovvejen 38, 4050 Skibby
Entré: 120 kr



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler